Що варто знати про логопедичне обстеження?

Логопедичне обстеження необхідне для визначення рівня мовного розвитку. Комплексна діагностика логопеда допомагає вчасно помітити патології, що позначаються на центрі мовлення. Це необхідно як для виявлення причин порушень, так і для вибору оптимальних методик вирішення проблеми.

Обстеження дітей логопедом складається з кількох етапів:

1.      Спостереження за дитиною у процесі гри, спілкування з батьками.

2.      Оцінка прояву інтересу до навколишніх людей та предметів.

3.      Увага, здатність зосереджуватися, як дитина сприймає гучні звуки та шепіт.

4.      Оцінка спостережливості - зіставлення картинок, предметів, впізнавання кольорів.

5.      Вивчення рівня інтелектуального розвитку - вміння рахувати, відрізняти предмети за основними ознаками, орієнтуватися у просторі.

6.      Стан мовної та загальної моторики.

7.      Вміння розуміти мовлення і вимовляти - повтор речень, розуміння оповідання, виконання легких доручень, складання речень.

Результати логопедичного обстеження містять інформацію про темп, ритм, інтонацію голосу, особливості дихання. Логопед фіксує данні про стан звукоголосової структури фраз та окремих слів, імпресивного та експресивного мовлення, словникового запасу, голосової моторики.

Логопед може виявити такі порушення мовлення, як:

}·         недорікуватість або дислалія - спотворення, заміна звуків, їх змішування чи відсутність;

·         ринолалія - ​​порушення звуковимови та тембру голосу через дефекти мовного апарату, дитина гугнявить, спотворює звуки, говорить монотонно;

·         дизартрія – це мовний розлад, що полягає в спотворенні та утрудненій вимові деяких слів або звуків. При цьому захворюванні формується обмеження рухливості мовного апарату в результаті порушення його іннервації через ураження центральної нервової системи;

·         Алалія - ​​часткова або повна відсутність мови при збереженні нормального слуху, дитина намагається контактувати з батьками та оточуючими людьми, роблячи це задопомогою міміки та жестів;

·         Загальне недорозвинення мовлення (ЗНМ) - складне мовленнєве порушення, при якому у дитини з нормальним слухом та інтелектом порушуються усі компоненти мови: лексика, фонетика, граматика;

·         логоневроз - це заїкуватість, коли дитина розтягує звуки, повторює приголосні, зупиняється на півслові, при цьому велику роль відіграє психоемоційний стан;

}·         дислексія та дисфагія - нездатність опанувати читання та письмо при нормальному інтелектуальному розвитку. Дитині бачаться інші літери, вона допускає багато помилок на письмі.

Деякі порушення потребують консультаій з лікарями. В таких випадках логопед підбиває підсумки обстеження після того, як дитина отримає результати звернення до лікаря.